Оздоровча робота

Яким має бути загартовування дітей

Навчання для майбутнього: Загартування організму дошкільника

В останні роки старе добре загартовування все частіше називають модним словом «холодотерапії». Але сенс від цього не змінюється: абсолютно точно доведено, що і те, і інше тренує захисні сили організму, тобто вчить організм чинити опір простуді, і збудникам інфекцій.

Особливо важливі процедури загартовування для дітей, імунітет яких сформувався не повністю.

Що таке загартовування і чому воно особливо необхідно для дітей

Загартовування – це комплекс методів, спрямованих на підвищення функціональних резервів організму і його стійкості до несприятливої дії факторів навколишнього середовища (холоду, спеки, води, зниженого атмосферного тиску і так далі) шляхом систематичного тренуючого дозованого впливу цими факторами.

Сучасні комфортні умови проживання, одяг, транспорт зменшують вплив мінливих умов погоди на організм людини і знижують його стійкість по відношенню до метеорологічних факторів.

Особливо необхідно загартовування для дітей, тому що чим молодша дитина, тим менш досконалий у нього механізм імунітету – захисних сил організму, здатних впоратися із застудами, перегріванням і різними видами інфекцій.

Основні фактори загартовування – повітря, вода, сонячні променіПоєднання їх з фізичними вправами підвищує ефективність загартовування.

Як діє загартовування на організм дитини

При систематичному багаторазовому впливі на організм дитини того чи іншого фізичного чинника (наприклад, холоду) відбувається перебудова його обміну речовин і ряду фізіологічних функцій, спрямована на збереження гомеостазу (сталості внутрішнього середовища). Цей процес називається адаптацією.

У процесі адаптації відбувається вдосконалення всіх фізіологічних процесів в різних органах і системах, підвищуються захисні сили організму.

Загартовування - презентація з різне

При загартовуванні дітей необхідно дотримуватися таких умов:

·         силу подразника (наприклад, холоду) потрібно нарощувати поступово;

·         зменшувати або припиняти дію при перших же ознаках переохолодження;

·         загартовувальні процедури проводити щодня, поєднуючи їх з фізичними вправами;

·         враховувати індивідуальні особливості конкретної дитини при виборі процедур, так як діти розвиваються нерівномірно, тому і загартувальні процедури можуть на них діяти по-різному.

Загартовування до холоду

Практично найбільш важливим для дитини є загартовування до холоду, так як переохолодження – найбільш часта причина гострих респіраторних захворювань.

Встановлено, що коли людина замерзає, організм спочатку компенсує це тим, що включаються фізичні механізми збереження тепла: розширюються кровоносні судини і кров у великій кількості надходить до замерзаючих місць, зігріваючи їх (наприклад, на морозі завжди червоніють щоки).

Якщо холод продовжує наростати, то для того, щоб не постраждали внутрішні органи, кровоносні судини звужуються і шкіра блідне (особливо це помітно при обмороженнях).

Якщо і цих пристосувальних реакцій недостатньо, то підключаються хімічні механізми терморегуляції – посилюється обмін речовин, що дозволяє організму ще якийсь час підтримувати нормальну температуру внутрішніх органів.

Встановлено, що теплоутворення у людини, загартованого до холоду, більше, ніж у незагартованого, тому він довше незагартованого може протриматися на холоді.

Загартовування до холоду тренує як фізичні, так і хімічні механізми терморегуляції.

Як правильно гартувати дітей

Починають загартовування дітей до холоду з повітряних ванн у приміщенні з оптимальною температурою повітря:

для дітей у віці до року – 21-22˚,

від року до двох років – 20-21˚,

від 2 до 4 років – 19-20˚ ,

від 4 до 7 років – 16-19˚.

Тривалість повітряної ванни – з 3-4 до 10 хвилин (час нарощується поступово). Доцільно поєднувати повітряні ванни з масажем і гімнастикою.

Загартовувальну дію надає також перебування дітей на свіжому повітрі.

Взимку дитина в цілому повинна гуляти на свіжому повітрі не менше трьох годин на день, влітку – більше.

Влітку прогулянки можна поєднувати з повітряними і сонячними ваннами.

Дітей до року під прямі сонячні промені не виносять, їх слід тримати в затінку, під покровом дерев. Площа оголених ділянок тіла при цьому поступово збільшують.

Загартовування водою починають через один-два тижні після початку повітряних ванн. При цьому температуру води поступово знижують, збільшуючи одночасно площу змочуваних шкірних покровів.

Поступово від місцевих процедур переходять до загальних – обтирання, обливання, душу, купання у відкритих водоймах.

Починають такі процедури зазвичай з обливання стоп і нижніх частин гомілок при температурі води 30˚, через тиждень починають знижувати температуру на 1-2˚ кожні два дні, доводячи до 22˚ для дітей першого року життя, до 16-18˚ для дітей від року до трьох років та до 14-16˚ для дітей 4-7 років.

Для короткочасних загальних процедур (обтирання, обливання) температуру води з 35˚ через тиждень починають знижувати на 1-2˚ кожні два дні і залишають на рівні 28˚ для дітей віком від одного до двох років і 22-24˚ для дошкільнят.

Водна процедура повинна закінчуватися обтиранням насухо з легким масажем для посилення кровообігу.

ПРАВИЛЬНО ПРОВЕДЕНЕ ЗАГАРТОВУВАННЯ ЗНАЧНО ЗНИЖУЄ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ, ПОКРАЩУЄ ФІЗИЧНИЙ І НЕРВОВО-ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК ДИТИНИ.