Освітній процес

Вся   освітня робота направлена на  здійснення комплексного підходу до виконання  вимог Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»,  , «Про охорону дитинства», «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти»,   Положення про дошкільний навчальний заклад та інших чинних нормативно – правових актів.

Зміст освітнього процесу в закладі дошкільної освіти визначається оновленим Базовим Компонентом дошкільної освіти   відповідно до програми розвитку дитини дошкільного віку "Українське дошкілля"

Основною формою організованої навчальної діяльності дітей дошкільного віку є заняття з різних розділів програми (тематичні, комплексні, комбіновані, інтегровані, домінантні та ін.).  Тривалість спеціально організованих фронтальних занять становить:

- у молодшій групі – не більше 15 хвилин;

- у середній групі –20 хвилин;

- у старшій групі –25 хвилин.

Тривалість перерв між заняттями – не менше 10  хвилин.

Організована навчальна діяльність дітей у формі занять планується переважно у першу половину дня. Елементи навчальної діяльності включаються також до інших форм роботи з дітьми в повсякденні ( ігри, самостійна діяльність, індивідуальна робота, спостереження, чергування тощо).
Організовуючи навчальну діяльність, вихователі використовують завдання із експериментально-дослідницької діяльності, проблемно-пошукові ситуації та інші методи і прийоми; відводять належне місце продуктивним видам діяльності, в яких дошкільник здатен до самовираження і самореалізації (малювання, ліплення, конструювання, художня праця), а також мовленнєвій, руховій, музичній діяльності.

Інваріантна та варіативна складові в освітньому процесі

В освітньому процесі закладу реалізується зміст інваріантної та варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти за комплексними та парціальними програмами.

Зміст інваріантної складової забезпечується через чинну Програму розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» О.І. Білан ; за заг. ред. О. В. Низковської.

Інваріантна складова визначає обов’язковий для дітей певного віку ступінь засвоєння знань, понять, створює необхідні умови для розвитку, навчання і виховання дітей. В інваріантній частині визначено об'єм часу, відведений на неперервну безпосередню освітню діяльність згідно освітніх ліній, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти та відповідно до вимог чинних освітніх програм, за якими  здійснюється освітній процес.

Для програмно-методичного забезпечення освітнього процесу використовуються навчальні видання, рекомендовані Міністерством освіти і науки України для використання в закладах дошкільної освіти у 2021/2022 навчальному році.

Дошкільні заклади

Перелік навчальної літератури, програм рекомендованих Міністерством освіти і науки  для використання у   закладах дошкільної освіти;

Варіативна складова Базового компоненту дошкільної освіти реалізується через роботу гуртків та інтеграцію змісту парціальних програм у різні види діяльності.

Життєдіяльність дітей наповнюється цікавим змістом упродовж кожного дня й усього вікового періоду. При цьому орієнтиром у доборі засобів розвивального, виховного та навчального впливів на особистість є психологічний вік дитини та її життєвий досвід.

Структура навчального року:
     Навчальний рік у закладі починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року.
Літній оздоровчий період – з 1 червня по 31 серпня.

ДОДАТОК

Розподіл навантаження на дитину у групах загального розвитку  Дмитрівський ЗДО «Ромашка»

на 2022-/2023 навчальний рік

Види діяльності за освітніми лініями

групи

друга молодша (від 3 до 4 років)

середня (від 4 до 5 років)

старша (від 5 до 6 (7) років)

Ознайомлення із соціумом

Ознайомлення з природним довкіллям

Художньо-продуктивна діяльність (музична, образотворча, театральна тощо) *

Сенсорний розвиток

Логіко-математичний розвиток

Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування

Здоров’я та фізичний розвиток**

Загальна кількість занять на тиждень

Максимально допустиме навчальне навантаження на тиждень на дитину

(в астрономічних годинах)***

2,7

8,3

Примітки:

* – Передбачає заняття з музичної, образотворчої діяльності, художньої літератури. Театралізована діяльність присутня протягом дня як самостійний вид діяльності чи включена в різні заняття для реалізації їх програмових завдань.

Художня література. 1 заняття на тиждень проводиться:

• у  молодших групах вводиться, як окреме заняття за рахунок кількості занять освітньої лінії «Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування»;

- у середніх та старших групах, як окреме заняття за рахунок кількості занять

освітньої  лінії  «Художньо-продуктивна діяльність».

** –  Години, передбачені для фізкультурних занять, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження на дітей.

*** – Максимально допустиме навчальне навантаження визначають шляхом множення загальної кількості занять на тиждень, відведених на вивчення освітніх ліній у віковій групі, на тривалість заняття залежно від віку вихованців